Test t-Studenta dla pojedynczej próby (ang. single-sample t test) służy do weryfikacji hipotezy, że badana próba o średniej pochodzi z populacji dla której średnia to zadana wartość.
Podstawowe warunki stosowania:
Hipotezy:
gdzie:
- średnia cechy w populacji reprezentowanej przez próbę,
- zadana wartość.
Statystyka testowa ma postać:
gdzie:
- odchylenie standardowe z próby,
- liczność próby.
Statystyka testowa ma rozkład t-Studenta z stopniami swobody.
Wyznaczoną na podstawie statystyki testowej wartość porównujemy z poziomem istotności :
Uwaga!
Gdy próba jest duża i znane jest odchylenie standardowe z populacji wówczas statystykę testową można wyznaczyć z wzoru: Tak wyznaczona statystyka testowa ma rozkład normalny. Przy rozkład -Studenta jest zbieżny do rozkładu normalnego . W praktyce przyjmuje się, że dla rozkład -Studenta można aproksymować rozkładem normalnym.
Standaryzowana wielkość efektu
Współczynnik d-Cohena określa jak dużą częścią występującej zmienności jest różnica między średnimi.
Przy interpretacji efektu badacze często posługują się ogólnymi, określonymi przez Cohena 1) wskazówkami definiującymi małą (0.2), średnią (0.5) i dużą (0.8) wielkość efektu.
Okno z ustawieniami opcji testu t-Studenta dla pojedynczej próby
wywołujemy poprzez menu Statystyka
→Testy parametryczne
→t-Student
lub poprzez ''Kreator''.
Uwaga!
Obliczenia mogą bazować na danych w postaci surowych rekordów lub danych uśrednionych tzn. średniej arytmetycznej, odchyleniu standardowym i liczności próby.
Przykład (plik kurier.pqs)
Chcemy sprawdzić, czy czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki przez pewna firmę kurierską to przeciętnie 3 dni . W tym celu z populacji klientów tej firmy wylosowano próbę liczącą 22 osoby i zapisano informacje o liczbie dni, jakie minęły od dnia nadania przesyłki do jej dostarczenia, były to następujące wielkości: (1, 1, 1, 2, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 4, 4, 4, 4, 5, 5, 6, 6, 6, 7, 7).}
Liczba dni oczekiwania na przesyłkę w badanej populacji spełnia założenie normalności rozkładu.
Hipotezy:
Porównując wartość testu -Studenta z poziomem istotności stwierdzamy, że nie ma podstaw by odrzucić hipotezę zerową mówiącą, że średnia liczba dni oczekiwania na dostarczenie przesyłki przez analizowaną firmę kurierską wynosi 3. Dla badanej próby średnia to a odchylenie standardowe .