Jest to narzędzie, które umożliwia zarządzanie mapą wraz z przypisanymi do niej warstwami. Przeglądać możemy zarówno mapy zaimportowane do programu PQStat jak i otwierane bezpośrednio z pliku SHP.
Menadżer map uruchamiamy poprzez:
- menu Analiza przestrzenna
→Menadżer map
,
- przycisk na pasku narzędzi,
- menu kontekstowe Menadżer map
na nazwie arkusza danych powiązanego z mapą.
Otwarcia mapy dokonujemy poprzez Menadżer map:
- menu Plik
→Otwórz plik…
\textendash jeśli otwieramy mapę z pliku kształtów SHP,
- menu Plik
→Mapy projektu
lub przycisk na pasku narzędzi \textendash jeśli otwieramy mapę znajdującą się w programie PQStat,
lub w Drzewie nawigacji programu PQStat:
- menu kontekstowe Menadżer map
na nazwie arkusza danych powiązanego z mapą.
Obraz przedstawiający mapę można wyeksportować do pliku w formacie BMP, PNG lub JPG wybierając w oknie Menadżera map:
- menu Plik
→Eksportuj obraz…
.
Powiększ -pozwala na wyświetlenie mapy w większej skali, co umożliwia przyjrzenie się jej szczegółom;
Pomniejsz - pozwala na wyświetlenie mapy w mniejszej skali, co umożliwia oglądanie wszystkich jej fragmentów jednocześnie;
Dostosuj do okna - pozwala na wyświetlenie mapy w taki sposób, by cały obraz został wyświetlony w oknie;
Zaznacz - pozwala na wybranie prostokątnego fragmentu mapy, który zostanie powiększony i dostosowany do okna;
Rączka - pozwala na przesuwanie obrazu w oknie przeglądarki, tak by ustawić odpowiednią jego część w wybranym miejscu.
Przeglądając mapę uzyskujemy również podpowiedź „w chmurce” dotyczącą ID i nazwy wskazywanego myszą obiektu. Nazwa ta pobierana jest z arkusza danych i jest nią zmienna wskazana w menadżerze map jako aktywna. Domyślnie podczas importu, jako aktywna ustawiana jest pierwsza zmienna typu tekstowego.
Więcej informacji o wskazanym obiekcie możemy uzyskać wybierając opcję Identyfikuj
z menu kontekstowego. W oknie identyfikacji możliwa jest także aktywacja/dezaktywacja obiektów.
Tworzenie i zapisywanie obszaru zaznaczenia pozwala na wyszczególnienie fragmentów mapy, które następnie mogą zostać poddane oddzielnej analizie.
Narzędzia
→Utwórz obszar zaznaczenia
. Następnie za pomocą myszki lub wypełniając pola umieszczone w górnej części okna menadżera map zaznaczamy wybrany fragment mapy (kształt elipsy lub prostokąta). Stworzone w ten sposób zaznaczenie zapisujemy wykorzystując przycisk Zapisz
.
Okno to wywołujemy poprzez menu Narzędzia
→Edytuj obszar zaznaczenia
, a zamykamy przyciskiem Zamknij
.
Narzędzia
→Usuń wszystkie obszary zaznaczenia
.Zarówno mapa jak i dodane do niej elementy tworzą warstwy. Warstwy są tak zorganizowane, by zawierać informację o obiektach tylko jednego typu. Zastosowanie warstwowej organizacji umożliwia łatwą modyfikację jedynie wybranych obiektów.
Podstawową warstwą jest warstwa bazowa zawierająca mapę. Do tej warstwy możemy dorysowywać kolejne elementy poprzez nakładanie kolejnych warstw.
Funkcje warstw
→Dodaj warstwę
.Wylicz i wyrysuj na podstawie danych mapy
lub na podstawie gotowych punktów, których współrzędne znajdują się w arkuszu danych - wybieramy wówczas opcję Wyrysuj na podstawie arkusza danych
.Wylicz i wyrysuj na podstawie danych mapy
lub na podstawie gotowych punktów, których współrzędne znajdują się w arkuszu danych - wybieramy wówczas opcję Wyrysuj na podstawie arkusza danych
.Min. Granica - otoczka wypukła - to najmniejszy wypukły wielokąt, w którym zamknięte są analizowane obiekty (Yamamoto J.K. 1997 2));
Min. Granica - prostokąt - to najmniejszy prostokąt, w którym zamknięte są analizowane obiekty;
Min. Granica - okrąg - to najmniejszy okrąg, w którym zamknięte są analizowane obiekty;
Prostokąt z granic mapy - to prostokąt, w którym zamknięte są analizowane obiekty, o współrzędnych lewego dolnego wierzchołka = (, ) i prawego górnego wierzchołka = (, ).
Poprzez listę możemy również włączać i wyłączać widoczność warstwy, zmieniać kolejność ich nakładania g_kolejnosc_warstw, edytować je oraz usuwać . Przy czym, jeśli źródło warstwy (dowiązany raport lub mapa) zostanie usunięte, wówczas warstwa taka jest usuwana automatycznie z listy warstw.
Warstwy map możemy edytować wybierając przycisk umieszczony w liście map. Sposób edycji zależy od rodzaju obiektów, które przedstawia mapa (punkty, wielopunkty, linie, wielokąty). Możliwe jest ustawienie stylu linii, koloru wypełnienia i stopnia jego przezroczystości. Standardowo kolorowanie odbywa się przy użyciu jednego koloru. Natomiast w przypadku warstw przedstawiających mapę bazową, metod kolorowania jest kilka.
Sposoby kolorowania:
Wypełnienie
).Stopniowanie kolorów
). Na przykład kolorując mapę przedstawiającą wysokość nad poziom morza, dla punktów położonych wyżej odcień koloru będzie inny niż dla tych położonych niżej. Zmienna według której będziemy kolorować powinna zawierać wyłącznie wartości liczbowe. Jeśli tak nie jest, wówczas obiekt, dla którego brak jest wartości liczbowej nie jest kolorowany zgodnie ze sposobem kolorowania wybranym dla tej zmiennej, ale pozostaje w kolorze domyślnym dla całej mapy. Sposoby podziału zmiennej wykorzystywane w gradacji kolorów: