Analizy dla tabel kontyngencji mogą być wyliczane na podstawie danych zebranych w tabele kontyngencji lub bezpośrednio tzn. na podstawie danych w postaci surowej. Przy czym istnieje możliwość transformacji danych z tabeli kontyngencji do postaci surowej lub odwrotnie.
Przykład (plik płeć-wykształcenie.pqs)
Rozpatrzmy próbę składającą się z 34 osób (). Badamy 2 cechy tych osób (=płeć, =wykształcenie). Płeć występuje w 2 kategoriach (=kobieta, =mężczyzna) wykształcenie w 3 kategoriach, (= podstawowe + zawodowe =średnie, =wyższe).
W przypadku danych surowych, po otwarciu okna opcji testu np. testu dla tabel , zaznaczona będzie automatycznie opcja dane surowe
.
W przypadku danych zebranych w tabeli kontyngencji dobrze jest zaznaczyć te dane (wartości liczbowe bez nagłówków) przed uruchomieniem okna testu. Wówczas po otwarciu okna testu zaznaczona będzie automatycznie opcja tabela kontyngencji
i dane z zaznaczenia zostaną wyświetlone.
W oknie testu zawsze możemy zmienić automatycznie wykryte ustawienie dotyczące formy organizacji danych, jak też wpisywać z poziomu okna dane do tabeli kontyngencji.
Warunek Cochrana
Jest to podstawowy warunek stosowania wielu testów statystycznych opartych na tabelach kontyngencji np. testu chi-kwadrat. Warunek ten zakłada duże liczności oczekiwane. Według interpretacji Cochrana (1952)1) żadna z liczności oczekiwanych nie może być oraz nie więcej niż 20% liczności oczekiwanych może być . Informacja o spełnieniu (bądź nie spełnieniu) tego warunku przez dane zebrane w tabeli może być zwrócona do raportu.
Podstawowe testy dla tabel kontyngencji:
Współczynniki dla tabel kontyngencji:
W raporcie wynikowym można również umieścić podstawowe podsumowanie tabel:
Liczności obserwowane () przedstawiają częstość występowania poszczególnych kategorii dla obu cech.
By tabela taka była zwrócona przez program należy w oknie testu wybrać opcję dołącz analizowane dane
.
gdzie:
, ,
, ,
, , .